Proficiency sınavı ülkemizde daha ziyade Hazırlık Atlama Sınavı olarak bilinmektedir. Bir çok özel üniversite ve devlet üniversitesinin bünyesinde yapılan bu sınavlar her üniversitenin kendine özgü sınav metoduyla uygulanmaktadır. Kurum olarak amacımız üniversite hazırlık atlama sınavına katılacak öğrencilerimize genel değil gireceği sınavla alakalı tam donanımlı hale getirmektir. Programımız birebir eğitim şeklinde olup öğrencimizin İngilizce bilgi düzeyine göre oluşturulmaktadır

PROFICIENCY SINAVINA HAZIRLIK KURSU SONUCUNDA ÖĞRENCİLERİN KAZANIMLARI NELERDİR?

Amacımız üniversitelerin sistemlerine uygun ve her üniversiteye özel eğitim programları ile öğrencilerimizi iyi şekilde bu sınava hazırlayarak ve hazırlık sınıfını geçirmektir.  Proficiency sınavına hazırlık eğitimine katılan öğrenci, üniversitesi’nde yapılan sınav da başarılı olurlarsa bölümüne yani fakülteye hazırlık okumadan geçme imkanı kazanır.

PROFICIENCY SINAVININ FORMATI NEDİR?

Proficiency sınavının belli bir formatı yoktur. Her üniversite kendi ihtiyaçları doğrultusunda sınavlar hazırlar. Kimi sınavlar çoğunluk olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, kimi sınavlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde yoğunlaşır. Her üniversitenin kendine özel bir proficiency sınavı vardır.

KİMLER KATILMALI?

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin, bölümlerinde okumaya başlamadan önce Proficiency sınavına girip, yeterli puan almaları gerekir. Proficiency kursuna katılacak adayların orta seviye ya da orta seviyeye yakın olmaları gerekir.  Ayrıca bu sınava dönem başında yapılan sınavda başarısız olup bir sene boyunca hazırlık okuduktan sonra yine final sınavında başarısız olan öğrenciler katılır.

PROFICIENCY SINAVI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Proficiency sınavı için özel bir başvuru yapılmaz. Üniversiteler her öğretim yılı başında yeni gelen öğrencilerinin İngilizce seviyelerini ölçmek için bu sınavı uygularlar.

PROFICIENCY PROGRAM İÇERİĞİ
Genel seviye belirlemesinden sonra öğrencimizin kayıtlı olduğu yada olmak istediği üniversite
tarafından yapılacak olan sınavın hazırlığı tamamı ile öğrencimizin ihtiyacı doğrultusunda
oluşturulmaktadır. Dilbilgisi eğitiminden sonra üniversitenin sınav formatı detaylı bir şekilde
öğrencimize aktarılıp hangi bölüme daha fazla ağırlık verileceği belirlenmektedir. Bunun temel nedeni
her okulun farklı bir sınav formatı olmasıdır. Bundan dolayı biz öğrencimize ilk etapta etkin cümle
kullanabilme yetisini kazandırıp devamında Writing Reading Speaking Listening bölümlerine ağırlık
vererek sınavda başarılı olmasını sağlamaktır. Programın içeriğini belirleyen temel faktörler
öğrencinin bilgi birikimi ve okulun sınav formatıdır. Bu bilinçle uzman eğitmenlerimiz okulların sınav
formatlarını yakınen takip edip değişiklikler yada güncellemeler doğrultusunda bir yol haritası
oluşturmaktadır.